Albanian Verb Dictionary and Manual - download pdf or read online

By Geoff Husić

Show description

Read or Download Albanian Verb Dictionary and Manual PDF

Best nonfiction_4 books

Download e-book for kindle: FIAT 500 1957 to 1973. Owners Workshop Manual. by J. H. Haynes, J.C.Larminie

Руководство по ремонту собственными силами в условиях гаража на английском языке к автомобилям Fiat Tipo с бензиновыми двигателями рабочим объёмом 1,372л и 1,580л (модификации 1,4DGT, 72л. с. , и 1,6DGT, 82л. с. ). Выпускались без конструктивных изменений с 1988 по 1995 год в Италии, в Бразилии производятся по настоящее время.

Get Samuels's Manual of Neurologic Therapeutics, 8th Edition PDF

The 8th version of the best-selling handbook of Neurologic Therapeutics is a realistic, obtainable consultant to the prognosis and remedy of neurologic problems. The booklet, aimed at fundamental care physicians, has been thoroughly up-to-date, with a different specialise in such issues as therapy of neuromuscular issues utilizing IV immunoglobulin; enzyme substitute remedy for genetic muscle illness; new info at the interventional therapy for varied cerebrovascular illnesses; and updates on treatment plans for stipulations equivalent to a number of sclerosis, dementia, coma, head trauma, spinal twine damage, basic mind tumors, sleep issues, and protracted soreness.

Additional info for Albanian Verb Dictionary and Manual

Sample text

INDICATIVE Present: bërtas, bërtet, bërtet, bërtasim, bërtitni (bërtisni), bërtasin Continuous present: po bërtas, po bërtet, po bërtet, po bërtasim, po bërtitni, po bërtasin Imperfect: bërtitja (bërtisja), bërtitje (bërtisje), bërtiste, bërtitnim (bërtisnim), bërtitnit (bërtisnit), bërtitnin (bërtisnin) Continuous imperfect: po bërtitja (bërtisja), po bërtitje (bërtisje), po bërtiste, po bërtitnim (bërtisnim), po bërtitnit (bërtisnit), po bërtitnin (bërtisnin) Aorist: bërtita, bërtite, bërtiti, bërtitëm, bërtitët, bërtitën Perfect: kam bërtitur, ke bërtitur, ka bërtitur, kemi bërtitur, keni bërtitur, kanë bërtitur Past perfect I: kisha bërtitur, kishe bërtitur, kishte bërtitur, kishim bërtitur, kishit bërtitur, kishin bërtitur Past perfect II: pata bërtitur, pate bërtitur, pat(i) bërtitur, patëm bërtitur, patët bërtitur, patën bërtitur Future I: do të bërtas, do të bërtasësh, do të bërtasë, do të bërtasim, do të bërtitni, do të bërtasin Future II: kam për të bërtitur, ke për të bërtitur, ka për të bërtitur, kemi për të bërtitur, keni për të bërtitur, kanë për të bërtitur Future perfect I: do të kem bërtitur, do të kesh bërtitur, do të ketë bërtitur, do të kemi bërtitur, do të keni bërtitur, do të kenë bërtitur Future perfect II: kam për të pasë bërtitur, ke për të pasë bërtitur, ka për të pasë bërtitur, kemi për të pasë bërtitur, keni për të pasë bërtitur, kanë për të pasë bërtitur SUBJUNCTIVE Present: të bërtas, të bërtasësh, të bërtasë, të bërtasim, të bërtitni, të bërtasin Imperfect: të bërtitja (bërtisja), të bërtitje (bërtisje), të bërtiste, të bërtitnim (bërtisnim), të bërtitnit (bërtisnit), të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: të kem bërtitur, të kesh bërtitur, të ketë bërtitur, të kemi bërtitur, të keni bërtitur, të kenë bërtitur Past perfect: të kisha bërtitur, të kishe bërtitur, të kishte bërtitur, të kishim bërtitur, të kishit bërtitur, të kishin bërtitur 43 Back to Index CONDITIONAL Present: do të bërtitja (bërtisja), do të bërtitje (bërtisje), do të bërtiste, do të bërtitnim (bërtisnim), do të bërtitnit (bërtisnit), do të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: do të kisha bërtitur, do të kishe bërtitur, do të kishte bërtitur, do të kishim bërtitur, do të kishit bërtitur, do të kishin bërtitur OPTATIVE Present: bërtitsha, bërtitsh, bërtittë, bërtitshim, bërtitshi, bërtitshin Perfect: paça bërtitur, paç bërtitur, pastë bërtitur, paçim bërtitur, paçi bërtitur, paçin bërtitur ADMIRATIVE Present: bërtitkam, bërtitke, bërtitka, bërtitkemi, bërtitkeni, bërtitkan Imperfect: bërtitkësha, bërtitkëshe, bërtitkësh, bërtitkëshim, bërtitkëshit, bërtitkëshin Perfect: paskam bërtitur, paske bërtitur, paska bërtitur, paskemi bërtitur, paskeni bërtitur, paskan bërtitur Past prefect: paskësha bërtitur, paskëshe bërtitur, paskësh (paskej) bërtitur, paskëshim bërtitur, paskëshit bërtitur, paskëshin bërtitur IMPERATIVE bërtit; bërtitni (bërtisni) INFINITIVE Present: për të bërtitur Perfect: për të pasë bërtitur GERUNDIVE Present: duke bërtitur Perfect: duke pasë bërtitur PARTICIPLE bërtitur bie 'to fall' Irr.

INDICATIVE Present: bërtas, bërtet, bërtet, bërtasim, bërtitni (bërtisni), bërtasin Continuous present: po bërtas, po bërtet, po bërtet, po bërtasim, po bërtitni, po bërtasin Imperfect: bërtitja (bërtisja), bërtitje (bërtisje), bërtiste, bërtitnim (bërtisnim), bërtitnit (bërtisnit), bërtitnin (bërtisnin) Continuous imperfect: po bërtitja (bërtisja), po bërtitje (bërtisje), po bërtiste, po bërtitnim (bërtisnim), po bërtitnit (bërtisnit), po bërtitnin (bërtisnin) Aorist: bërtita, bërtite, bërtiti, bërtitëm, bërtitët, bërtitën Perfect: kam bërtitur, ke bërtitur, ka bërtitur, kemi bërtitur, keni bërtitur, kanë bërtitur Past perfect I: kisha bërtitur, kishe bërtitur, kishte bërtitur, kishim bërtitur, kishit bërtitur, kishin bërtitur Past perfect II: pata bërtitur, pate bërtitur, pat(i) bërtitur, patëm bërtitur, patët bërtitur, patën bërtitur Future I: do të bërtas, do të bërtasësh, do të bërtasë, do të bërtasim, do të bërtitni, do të bërtasin Future II: kam për të bërtitur, ke për të bërtitur, ka për të bërtitur, kemi për të bërtitur, keni për të bërtitur, kanë për të bërtitur Future perfect I: do të kem bërtitur, do të kesh bërtitur, do të ketë bërtitur, do të kemi bërtitur, do të keni bërtitur, do të kenë bërtitur Future perfect II: kam për të pasë bërtitur, ke për të pasë bërtitur, ka për të pasë bërtitur, kemi për të pasë bërtitur, keni për të pasë bërtitur, kanë për të pasë bërtitur SUBJUNCTIVE Present: të bërtas, të bërtasësh, të bërtasë, të bërtasim, të bërtitni, të bërtasin Imperfect: të bërtitja (bërtisja), të bërtitje (bërtisje), të bërtiste, të bërtitnim (bërtisnim), të bërtitnit (bërtisnit), të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: të kem bërtitur, të kesh bërtitur, të ketë bërtitur, të kemi bërtitur, të keni bërtitur, të kenë bërtitur Past perfect: të kisha bërtitur, të kishe bërtitur, të kishte bërtitur, të kishim bërtitur, të kishit bërtitur, të kishin bërtitur 43 Back to Index CONDITIONAL Present: do të bërtitja (bërtisja), do të bërtitje (bërtisje), do të bërtiste, do të bërtitnim (bërtisnim), do të bërtitnit (bërtisnit), do të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: do të kisha bërtitur, do të kishe bërtitur, do të kishte bërtitur, do të kishim bërtitur, do të kishit bërtitur, do të kishin bërtitur OPTATIVE Present: bërtitsha, bërtitsh, bërtittë, bërtitshim, bërtitshi, bërtitshin Perfect: paça bërtitur, paç bërtitur, pastë bërtitur, paçim bërtitur, paçi bërtitur, paçin bërtitur ADMIRATIVE Present: bërtitkam, bërtitke, bërtitka, bërtitkemi, bërtitkeni, bërtitkan Imperfect: bërtitkësha, bërtitkëshe, bërtitkësh, bërtitkëshim, bërtitkëshit, bërtitkëshin Perfect: paskam bërtitur, paske bërtitur, paska bërtitur, paskemi bërtitur, paskeni bërtitur, paskan bërtitur Past prefect: paskësha bërtitur, paskëshe bërtitur, paskësh (paskej) bërtitur, paskëshim bërtitur, paskëshit bërtitur, paskëshin bërtitur IMPERATIVE bërtit; bërtitni (bërtisni) INFINITIVE Present: për të bërtitur Perfect: për të pasë bërtitur GERUNDIVE Present: duke bërtitur Perfect: duke pasë bërtitur PARTICIPLE bërtitur bie 'to fall' Irr.

Irr. Irr. Irr. Irr. Irr. ) INDICATIVE Present: bërtas, bërtet, bërtet, bërtasim, bërtitni (bërtisni), bërtasin Continuous present: po bërtas, po bërtet, po bërtet, po bërtasim, po bërtitni, po bërtasin Imperfect: bërtitja (bërtisja), bërtitje (bërtisje), bërtiste, bërtitnim (bërtisnim), bërtitnit (bërtisnit), bërtitnin (bërtisnin) Continuous imperfect: po bërtitja (bërtisja), po bërtitje (bërtisje), po bërtiste, po bërtitnim (bërtisnim), po bërtitnit (bërtisnit), po bërtitnin (bërtisnin) Aorist: bërtita, bërtite, bërtiti, bërtitëm, bërtitët, bërtitën Perfect: kam bërtitur, ke bërtitur, ka bërtitur, kemi bërtitur, keni bërtitur, kanë bërtitur Past perfect I: kisha bërtitur, kishe bërtitur, kishte bërtitur, kishim bërtitur, kishit bërtitur, kishin bërtitur Past perfect II: pata bërtitur, pate bërtitur, pat(i) bërtitur, patëm bërtitur, patët bërtitur, patën bërtitur Future I: do të bërtas, do të bërtasësh, do të bërtasë, do të bërtasim, do të bërtitni, do të bërtasin Future II: kam për të bërtitur, ke për të bërtitur, ka për të bërtitur, kemi për të bërtitur, keni për të bërtitur, kanë për të bërtitur Future perfect I: do të kem bërtitur, do të kesh bërtitur, do të ketë bërtitur, do të kemi bërtitur, do të keni bërtitur, do të kenë bërtitur Future perfect II: kam për të pasë bërtitur, ke për të pasë bërtitur, ka për të pasë bërtitur, kemi për të pasë bërtitur, keni për të pasë bërtitur, kanë për të pasë bërtitur SUBJUNCTIVE Present: të bërtas, të bërtasësh, të bërtasë, të bërtasim, të bërtitni, të bërtasin Imperfect: të bërtitja (bërtisja), të bërtitje (bërtisje), të bërtiste, të bërtitnim (bërtisnim), të bërtitnit (bërtisnit), të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: të kem bërtitur, të kesh bërtitur, të ketë bërtitur, të kemi bërtitur, të keni bërtitur, të kenë bërtitur Past perfect: të kisha bërtitur, të kishe bërtitur, të kishte bërtitur, të kishim bërtitur, të kishit bërtitur, të kishin bërtitur 43 Back to Index CONDITIONAL Present: do të bërtitja (bërtisja), do të bërtitje (bërtisje), do të bërtiste, do të bërtitnim (bërtisnim), do të bërtitnit (bërtisnit), do të bërtitnin (bërtisnin) Perfect: do të kisha bërtitur, do të kishe bërtitur, do të kishte bërtitur, do të kishim bërtitur, do të kishit bërtitur, do të kishin bërtitur OPTATIVE Present: bërtitsha, bërtitsh, bërtittë, bërtitshim, bërtitshi, bërtitshin Perfect: paça bërtitur, paç bërtitur, pastë bërtitur, paçim bërtitur, paçi bërtitur, paçin bërtitur ADMIRATIVE Present: bërtitkam, bërtitke, bërtitka, bërtitkemi, bërtitkeni, bërtitkan Imperfect: bërtitkësha, bërtitkëshe, bërtitkësh, bërtitkëshim, bërtitkëshit, bërtitkëshin Perfect: paskam bërtitur, paske bërtitur, paska bërtitur, paskemi bërtitur, paskeni bërtitur, paskan bërtitur Past prefect: paskësha bërtitur, paskëshe bërtitur, paskësh (paskej) bërtitur, paskëshim bërtitur, paskëshit bërtitur, paskëshin bërtitur IMPERATIVE bërtit; bërtitni (bërtisni) INFINITIVE Present: për të bërtitur Perfect: për të pasë bërtitur GERUNDIVE Present: duke bërtitur Perfect: duke pasë bërtitur PARTICIPLE bërtitur bie 'to fall' Irr.

Download PDF sample

Albanian Verb Dictionary and Manual by Geoff Husić


by Ronald
4.5

Rated 4.36 of 5 – based on 12 votes